Поврзете се со нас

Струмица

Реакција на струмичките советници од Коалицијата „За подобра Македонија“ на договорот за собирање смет кој го потпиша „Комуналец“

Објавено

на

Членовите од Советот на Општина Струмица од Коалицијата „За подобра Македонија“ денес одржаа прес-конференција на која го изразија незадоволството од потпишаниот договор на ЈПКД „Комуналец“ од Струмица, тежок 1.2 милиони евра, со приватна фирма од Струмица, за чистење на смет од општината.

Советничката група при обраќањето праша која е таа фирма од Струмица која веќе има соодветна опрема за собирање на смет, ако досега единствено „Комуналец“ имаше ингеренции за тоа, за што ја користеле и побараа надлежните институции да проверат кога истата ја набавиле.

Како што беше нагласено во говорот на советникот Сашо Милковски, причината која директорот на „Комуналец“ ја даде за оправданоста на потпишувањето на Договорот за нив е дискутабилна и како што додаде граѓаните прашуваат дали е нормално јавното претпријатие чија основна дејност е да го чисти сметот да ги предаде своите работни обврски на друго правно лице на сметка повторно на граѓаните.

„Во оваа општина започна и, веќе 15 години се случува еден процес на финансиски поврзани садови, по системот ,,пола пие – пола на коњот му дава”. Заради тоа се случува на државните тендери да се пријавува најчесто една група на фирми. но, ова мора да престане и некој да сноси одговорност за неуспешно менаџирање!“ истакна Миленковски.

Вчера во интервју за „Вис“ телевизија, директорот на „Комуналец“, Зоран Ѓоргиев рече дека не само што договорот е позитивен, принерски пример за тоа како комуналните претпријатија треба да се справуваат со се поголемите потреби на граѓаните, туку и дека истиот ќе има финансиски бонефити, т.е. заштеда на средства.

Како што посочи тој, сумата од милион и двесте илјади евра е максималната сума која приватната фирма може да ја добие, но „Комуналец“ може да искористи и услуги за помала сума, дури и само 10% од тоа, но не прецизираше кој тоа ќе одлучува кога Јавното претпријатие ќе ја активира најмената механизација.

Овој случај го привлече вниманието на граѓаните пред се поради високата сума на договорот кој доаѓа во период која „Комуналец“ е едно од најзадолжените јавни претпијатија во државата.

Договорот за собирање на смет „Комуналец“ го потпиша на 25-ти минатиот месец, со фирмата ДПТУ „Дасмак“ ДООЕЛ увоз-извоз од Струмица.

Прес конференција 01.12.2019 Сашко Милковски

Прес конференција 01.12.2019 Сашко Милковски СОВЕТНИЧКАТА ГРУПА НА КОАЛИЦИЈАТА ПРЕДВОДЕНА ОД ВМРО – ДПМНЕ ДЕНЕСКА ПРЕД УПРАВНАТА ЗГРАДА НА ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ КОМУНАЛЕЦ ОД СТРУМИЦА ГО ИЗРАЗУВА НЕЗАДОВОЛСТВОТО НА ГРАЃАНИТЕ ОД ДОСЕГА НЕВИДЕН СКАНДАЛ ! СТАНУВА ЗБОР ЗА ВЕЌЕ ОБЈАВЕНИОТ ДОГОВОР СО КОЈ, ЗАМИСЛЕТЕ: КОМУНАЛЕЦ ОД СТРУМИЦА ЗА МИЛИОН И ДВЕСТЕ ИЛЈАДИ ЕВРА СО ДОГОВОР АНГАЖИРА ПРИВАТНА ФИРМА ЗА СОБИРАЊЕ НА СМЕТ. ДИСКУТАБИЛНАТА ПРИЧИНА ЗА ОВОЈ СКАНДАЛЕН ЧИН ДИРЕКТОРОТ НА ПРЕТПРИЈАТИЕТО СО ЛЕСНО ЈА ОБЈАСНУВА: ДОТРАЕНОСТ НА ВОЗИЛАТА НА ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ И ШИРОКИОТ РЕГИОН ЗА ЧИСТЕЊЕ. ГРАЃАНИТЕ СЕ ПРАШУВАТ: ДАЛИ Е НОРМАЛНО ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЧИЈА ОСНОВНА ДЕЈНОСТ Е ДА ГО ЧИСТИ СМЕТОТ ДА ГИ ПРЕДАДЕ СВОИТЕ РАБОТНИ ОБВРСКИ НА ДРУГО ПРАВНО ЛИЦЕ НА СМЕТКА ПОВТОРНО НА ГРАЃАНИТЕ ? СО ПОЛОВИНА ИЛЈАДА ВРАБОТЕНИ ЈАВНОТО КОМУНАЛНО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЌЕ ГИ ПРЕДАДЕ СВОИТЕ РАБОТНИ ЗАДАЧИ НА ДРУГО ОЧИГЛЕДНО – ПОЕФИКАСНО ПРАВНО ЛИЦЕ. ДАЛИ Е НОРМАЛНО ДРУГА ФИРМА ДА ИМА ПОДОБРА МЕХАНИЗАЦИЈА ОД СПЕЦИФИЧЕН ТИП И ЗАРАДИ КОИ АКТИВНОСТИ ВЕЌЕ ЈА ПОСЕДУВА ТАА МЕХАНИЗАЦИЈА, И ОСОБЕНО НАДЛЕЖНИТЕ ДА УТВРДАТ КОГА ЈА НАБАВИЛА? ДА ПОТСЕТИМЕ: ПРЕД ОДРЕДЕНО ВРЕМЕ ПОКАЧЕНА Е ЦЕНАТА НА ВОДАТА, ПРЕД ОДРЕДЕНО ВРЕМЕ СЕ СОГЛАСИВМЕ НА НОВ КРЕДИТ ЗАРАДИ МЕНУВАЊЕ НА БРОИЛАТА, А ВАМУ ИСПАЃА ДЕКА СМЕ ИМАЛЕ ПАРИ ДУРИ И ЗА ПРИВАТНИ ФИРМИ. ВО ОВАА ОПШТИНА ЗАПОЧНА И, ВЕЌЕ 15 ГОДИНИ СЕ СЛУЧУВА ЕДЕН ПРОЦЕС НА ФИНАНСИСКИ ПОВРЗАНИ САДОВИ, ПО СИСТЕМОТ ,,ПОЛА ПИЕ – ПОЛА НА КОЊОТ МУ ДАВА". ЗАРАДИ ТОА СЕ СЛУЧУВА НА ДРЖАВНИТЕ ТЕНДЕРИ ДА СЕ ПРИЈАВУВА НАЈЧЕСТО ЕДНА ГРУПА НА ФИРМИ. НО, ОВА МОРА ДА ПРЕСТАНЕ И НЕКОЈ ДА СНОСИ ОДГОВОРНОСТ ЗА НЕУСПЕШНО МЕНАЏИРАЊЕ! СОВЕТНИЧКАТА ГРУПА ЗА БУДНО ЌЕ ЈА СЛЕДИ ОВАА СИТУАЦИЈА И ЌЕ ГИ ИЗВЕСТУВА ГРАЃАНИТЕ И ЌЕ ЈА ИЗВЕСТИ МЕЃУНАРОДНАТА ЈАВНОСТ ЗА ОВОЈ СКАНДАЛ !

Gepostet von Александар Донев am Sonntag, 1. Dezember 2019


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Коментирај

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Струмица

4 златни и еден сребрен медал за карате клубот „Шихан” од Струмица

Објавено

на

Вчера, по прв пат во Македонија, се одржа Државното првенство – онлајн натпревар, во Традиционално карате во категорија за деца, кадети, јуниори и сениори.

Карате клубот „Шихан“ од Струмица освои 4 златни и еден сребрен медал.

Наградените учесници со златни медали се: Милош Китановиќ – „деца”, Александра Стојановска – „кадети”, Максим Илиев – „кадети”, Спасе Стојанов – „сениори“, додека сребрениот медал му припадна на Филип Пасков во категорријата „деца”.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Струмица

Два нови случаја на „Ковид-19“ во Струмица

Објавено

на

Денес, според статистиката од изминатото деноноќие која ја објави Министерството за здравство, во Струмица регистрирани се два нови случаја на „Ковид-19“.

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 89
 • Куманово 4
 • Штип 2
 • Прилеп 2
 • Тетово 11
 • Струга 3
 • Велес 1
 • Охрид 8
 • Гостивар 1
 • Струмица 2
 • Кичево 1
 • Ресен 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79г) на клиниката од 19 мај, пациентка од Струга (66г) хоспитализирана на 8 јуни, пациентка од Скопје (54г) примена на 5 јуни и уште една пациентка од Тетово (46г) која починала при прием во амбулантата.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (77г.) примена на 8 јуни и пациентка од Струга (73г.) примена на 7 јуни. Во болницата во Штип почина пациент на возраст од 87 години, хоспитализиран на 26 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

 • Скопје 1
 • Прилеп 1
 • Велес 4

Досега во земјата се направени вкупно 39033 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 19 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3364, бројката на оздравени пациенти е 1664, на починати е 164, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1536.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Струмица

Струмичанка починала откако ја удрил камион

Објавено

на

Вчера на 04.06.2020, попладне, кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски ознаки се придвижило и удрило во две лица.

Од здобиените повреди на местото починала З.А. (47) од Струмица, додека едно машко лице било пренесено Медицински центар Кочани за укажување на лекарска помош.

Увид на местото извршиле Јавен обвинител и екипа од Полициската станица Виница. 


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе


 

Facebook

Нови написи

Струмицапред 3 недели

4 златни и еден сребрен медал за карате клубот „Шихан” од Струмица

Вчера, по прв пат во Македонија, се одржа Државното првенство – онлајн натпревар, во Традиционално карате во категорија за деца,...

Струмицапред 3 недели

Два нови случаја на „Ковид-19“ во Струмица

Денес, според статистиката од изминатото деноноќие која ја објави Министерството за здравство, во Струмица регистрирани се два нови случаја на...

Струмицапред 4 недели

Струмичанка починала откако ја удрил камион

Вчера на 04.06.2020, попладне, кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски ознаки се...

Uncategorizedпред 1 месец

АГАРТА ИНЖИНЕРИНГ ВРАБОТУВА

Агарта Инжинеринг – Струмица, компанија која се занимава со производство и монтажа на градежна столарија.Потребни квалификации: *Претходно работно искуство на...

Струмицапред 1 месец

Нов случај на Ковид-19 во Струмица

Министерот Филипче денес на конференција за пресс потврди дека е регистриран нов случај на коронавирус во Струмица. Денес се регистрирани...

Струмицапред 1 месец

Кризниот штаб ги повика маркетите кои сакаат да вршат достава за време на продолжениот викенд да достават пријава

Согласно Задолжението на Владата на Република Северна Македонија, се повикуваат сите економски оператори – маркети кои се заинтересирани да ги...

Популарно