Поврзете се со нас

Спорт

Почнува традиционалниот 200-километарски марш во чест на трагично загинатиот претседател – Борис Трајковски

Објавено

на

Во чест на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски, денес планинари од цела Југоисточна Македонија ќе го започнат традиционалниот Меморијален планинарски марш од Струмица до Скопје.

Маршот долг 200 километри ќе ги здружи спортиститие и ентузијастите од југоистокот со цел одвшбележување на 16 години од смртта на вториот македонски претседател.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Коментирај

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Спорт

Малиот Александар Арапов од Струмица е кик-бокс шампион на Македонија – Одржано првото Државно првенство

Објавено

на

На 23. февруари во салата „Борис Трајковски” во Скопје се одржа првото Државно кик-бокс првенство, на кое учествуваа голем број кик-бокс клубови од цела држава.

На првенството, струмичкиот клуб „Тим Зоран” учествуваше со 15 натпреварувачи во повеќе категории, а заврши како трет најуспешен клуб во Македонија, освојувајќи 6 златни, 5 сребрени и 4 бронзени медали.

Ова се струмичките натпреварувачи и категориите во кои освоија медали:

Лоу кик -63,5 постари јуниори
1. Ерен Есадовски – Тим Зоран – Струмица

Лоу кик -67 помлади јуниори
1.Марко Атанасовски Викинг – Скопје
2.Марко Андонов Тим Зоран – Струмица
3.Милан Милошевиќ Будо – Кавадарци
3.Панче Витанов Тим Зоран – Струмица

Лоу кик – 91 пос јуниори
1.Милан Митревски Горила- Скопје
2.Филип Мицевски Тим Зоран – Струмица

КИК ЛАЈТ

-28 деца 6 до7 год
1.Александар Арaпов Тим Зоран – Струмица
2.Стефан Кипријановски Шампион – Скопје

-28 Деца 8 до 9 год
1.Матеј Смилевски Максам – Прилеп
2.Ристе Чавков Тим Зоран – Струмица

-28 Деца 8 до 9 год жени
1. Ана Стојанова – Тим Зоран – Струмица

-37 деца 8 до 9 год
1.Драган Пандев Тим Зоран – Струмица
2.Јован Данилов Гладијатор – Штип
3.Макс Спасовски Предатор – Куманово

-37 пом кадети мажи
1.Туркер Исмаил Шампион – Скопје
2.Андреј Смилевски Максам – Прилеп
3.Митко Секулов Тим Зоран – Струмица

-47 пом кадети мажи
1.Јани Постолов Тим Зоран – Струмица
2.Ѓуро Томиќ Работнички Адора – Скопје
3.Јован Чавков Тим Зоран – Струмица
3.Андреј Трајков Тим Зоран – Струмица

+47 помлади кадети мажи
1.Бранко Пандев Тим Зоран – Струмица
2.Александар Делиовски Тим Зоран – Струмица
3.Рафет Кадри Тетово – Тетово
3.Леон Митков Работнички Адора – Скопје

-60 јуниори жени
1.Милена Стојановска Патриот спорт – К.Паланка
2.Ана Вукашиновиќ Тим Зоран – Струмица
3.Владанка Бојкова Гладијатор – Неготино


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Спорт

Ристо Николов од „Џио“ е избран за најдобар спортист – Доделени наградите „Спортист на годината“

Објавено

на

Одбојкарот Ристо Николов од екипата на „Џио“ од Струмица и член на македонската одбојкарска репрезентација е избран за најдобар струмички спортист на манифестацијата „Спортист на годината“ која синоќа се одржа во Струмица.

За најдобар тренер е прогласен Југослав Тренчовски од „Академија Пандев“, а најдобра екипа е актуелниот одбојкарски шампион и освојувач на купот-екипата на „Џио“ – Струмица.

„Ми беше чест што бев заедно со најдобрите и на спортистите кои беа прогласени за најдобри во сите категории им посакувам уште поголеми успеси во оваа година.“ изјави градоначалникот Коста Јаневски, кој на манифестацијата им ги врачи наградите на избраните спортисти.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Спорт

Ученичката Симона Кирова од Струмица освои прво место на маратонот „Неврокоп трча” во Бугарија

Објавено

на

Во организација на средното стручно училиште НПГ „Димитар Талев“ од градот Гоце Делчев, Република Бугарија, викендот се одржа маратонот „Неврокоп трча“ на кој што учествуваа 150 натпреварувачи во четири категории, учествуваа и 14 ученици од основни и средни училишта од Струмица.

Во категоријата основни училишта првото место го освои Симона Кирова, а второто Викторија Трајкова и двете ученички од ООУ „Никола Вапцаров“ и во категоријата средни училишта второто место го освои Елена Стојкова од СОУ „Никола Карев“ и третото место Никола Сирачев од СОУ „Димитар Влахов“.

Средното општинско училиште „Никола Карев“ има воспоставено соработка со средното училиште НПГ „Димитар Талев“ и на 23 октомври ќе го посетат училиштето и ќе разменат искуства за образованието, а возвратната посета во Струмица е планирана за во ноември годинава.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе


 

Facebook

Нови написи

Струмицапред 9 месеци

Наталија Грчева од Пиперево добитник на 100.000 денари

Наталија Грчева од с. Пиперево е добитник на 100.000 денари во наградната игра „Мој ДДВ, моја награда”. Среќната фискална сметка...

Струмицапред 9 месеци

Се преврте комби возило. Интервенираа пожарникарите за извлекување на повредените лица.

Вечерва (среда) 08.07.2020 година, во 21.30 часот, на регионалниот пат Струмица -Валанандово, ТППЕ Струмица со 1ПП возило и 6 пожарникари...

Струмицапред 10 месеци

4 златни и еден сребрен медал за карате клубот „Шихан” од Струмица

Вчера, по прв пат во Македонија, се одржа Државното првенство – онлајн натпревар, во Традиционално карате во категорија за деца,...

Струмицапред 10 месеци

Два нови случаја на „Ковид-19“ во Струмица

Денес, според статистиката од изминатото деноноќие која ја објави Министерството за здравство, во Струмица регистрирани се два нови случаја на...

Струмицапред 11 месеци

Струмичанка починала откако ја удрил камион

Вчера на 04.06.2020, попладне, кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски ознаки се...

Uncategorizedпред 11 месеци

АГАРТА ИНЖИНЕРИНГ ВРАБОТУВА

Агарта Инжинеринг – Струмица, компанија која се занимава со производство и монтажа на градежна столарија.Потребни квалификации: *Претходно работно искуство на...

Популарно