Поврзете се со нас

Магазин

[Галерија] „Средба на русалии – фолклор“ во Секирник

Објавено

на

Заврши „Средба на русалии – фолклор“, манифестација која традиционално се одржува во село Секирник, општина Босилово.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Коментирај

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Магазин

Промоција на книгата со хаику песни „Симфонија од бои“ на Никола Д. Сарајлија – Македонски

Објавено

на

На 6-ти декември 2019 г., петок, со почеток од 18 часот, во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, ќе се одржи промоција на книгата со хаику песни „Симфонија од бои“ на Никола Д. Сарајлија – Македонски.

Оваа му е петта книга на авторот, кој претходно ги објавил книгите со песни „Промени и спомени“ (1992), „Скала од вода“ (2007), „Меѓи на сонот“ (2009), како и книгата хаибуни „Продавач на илузии“ (2014).

Промотор на настанот е д-р Марина Мијаковска, презентер актерката Јулија Милкова, а модератор Ѓорги Калајџиев.

„Во секој од циклусите не случајно има по осум хаикуа, а бројот осум во нумерологијата означува хармонија и бесконечност. Не случајно Сарајлија преку практикувањето на овој вид поезија , стегната и куса по форма, всушност трага по хармонијата и бесконечноста на мигот.“ е извадок од рецензијата на д-р Марина Мијаковска.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Магазин

Скопјани ни по багателни цени не купуваат струмички воздух

Објавено

на

Струмичкиот јутубер Славе Колевски познат како „KolevskyTV” за „Блек фрајдеј” на Камен Мост им продаваше струмички воздух на скопјани.

Багателните акциски цени не ги намамија скопјани да купат од струмичкиот воздух кој во последно време важи за еден од најзагадените во државата.

Реакциите на граѓаните на Скопје на „Икеа” тезгата на Славе со тегли струмички воздух можете да ги погледнете во видеото на следниот линк.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Магазин

Се создава ли струмичка треп сцена? Објавена новата песна на Владо’Јо и Томи

Објавено

на

Во 2019-та година бевме сведоци на повеќе артисти од Струмица кои ги правеа првите чекори на треп сцената, што ни дава за право да тврдиме дека во градот полека се создава локално јадро на трепери кои „уличната” сцена ја менуваат за професионална, која очигледно бара многу повеќе труд, а најверојатно и скапо чини.

Струмица како урбана средина, покрај тетатарот, спортот и неколкуте музички имиња од поп и фолк сцената сигурно се збогатува со уште една група талентирани „лепотани”, кои со оглед на продукциската вредност на своите дела полека го вртат вниманието кон себе и потенцијалот кој го поседуваат да ја запечатат и како македонската треп „мека”.

Па така, својствено за една сцена во зародиш, без помпа и незгодни телевизиски промоции вчера беше објавена новата песна на Владо’Јо и Томи, двајцата струмичани, под насловот „Гори”.

Позади „Гори” стои музичката и видео продукција „Еуфорија”. Музиката е потпишана од самиот Владо’Јо, додека текстот е заедничко дело на двајцата изведувачи.

Спотот за песната е снимен на повеќе локации во Струмица, од кои дворот на училиштето „Сандо Масев” е локацијата која доминира во истиот.

„Гори” е трет заеднички проект на Владо’Јо и Томи, по претходните „Бензема” и „Пабло” кои исто така се во продукција на „Еуфорија”.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе


 

Facebook

Нови написи

Струмицапред 3 дена

Општина Струмица го реализира Планот за чист воздух

Продолжуваме со реализацијата на активностите од Планот за чист воздух. Една од приоритетните компоненти на Планот за чист воздух е...

Струмицапред 3 дена

Ученикот Ненад Петров прогласен за најдобар играч – Се одржаа училишните игри по повод Денот на заштитниците на Струмица

Денот на заштитниците на Струмица, Свети 15 Тивериополски свештеномаченици, учениците од средните и основните училишта од општина Струмица, го одбележаа...

Струмицапред 4 дена

СКУП: Општина Струмица рекордер во потрошени средства за репрезентација

И покрај јавните заложби за домаќинско и рационално раководење со буџетот, во реалност повеќето од општините продолжуваат да не штедат...

Струмицапред 4 дена

Куклиш доби нова детска градинка

Денес во село Куклиш беше пуштена во употреба новата детска градинка. На свеченоста по поводот беа присутни Министерката за труд...

Струмицапред 4 дена

Автомобил излетал од патот на делницата Робово – Муртино

Денес 12.12.2019 година (четврток) во 02.18 часот на патот Робово – Муртино, ТППЕ Струмица со 1 ПП возило и 4...

Струмицапред 5 дена

Струмичани среќни со Државна лотарија: Сузана си доби најнов „iPhone“, Жанко 20.000 денари

Сузана Мурова од Ново Село, Струмица е најновата добитничка на мобилен телефон iPhone XR од инстант лозот „Среќен роденден“. Добитниот...

Популарно