Поврзете се со нас

Ново Село

Поделени пакети со храна на социјално загрозени семејства

Објавено

на

Во рамките на социјално-хуманитарната дејност, а по повод одбележување на Неделата на солидарност со цел подигнување на нивото на свест на населението за потребната помош и поддршка на ранливото население ОО Црвен крст Струмица и Општина Ново Село, во текот на месецов, поделија пакети со храна на ниво на Општина Ново Село на 10 социјално загрозени семејства.

Црвен крст упати благодарност до вработените во Општината за укажаната помош.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Коментирај

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ново Село

Денес во Ново Село ќе се спроведе крводарителска акција

Објавено

на

Денес, 2-ри октомври, среда, од 09.00 до 14.00 часот, Општинската организација на Црвен крст Струмица заедно со Службата за трансфузиона медицина Струмица организира граѓанска крводарителска акција во Општина Ново Село во просториите на Општинската зграда .

Ги повикуваме сите граѓани кои сакаат да даруваат крв да повелат и да ја покажат својата хуманост.

Факти за крводарувањето:
-Дарувањето на крв е доброволно, анонимно и бесплатно.
-Крводарител може да биде секоја здрава личност од 18-65 години.
-Жените можат да даруваат крв на секои 4 месеци, додека мажите на секои 3.
-Дарувањето крв не е болно, не создава навика и не му штети на организмот.
-Пред секое дарување крв се врши лекарски преглед.
-Дарувањето крв е корисно со тоа што ќе го проверите вашето здравје.
-На крводарителите како почитувани членови во општеството, Црвен крст им доделува признанија.
-Со 10 дарувања на крв, секој крводарител е ослободен од плаќање на сите видови болничка партиципација .


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Ново Село

Изгоре куќа во Дражево

Објавено

на

Денес, 22. септември, недела, во 19.15 часот во с.Дражево, ТППЕ Струмица учествуваше во гасење на запалена стара куќа.

Куќата се наоѓаше во дел од селото каде беше оневозможен пристап на ПП возило.

Дополнително е повикано теренско возило и е направен појас околу куќата за да се спречи ширење на пожарот во околната шума.

Пожарот е локализиран и ливидиран.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Ново Село

Еден повреден при синоќешната сообраќајна несреќа на патот Струмица-Ново Село

Објавено

на

Од

Во синоќешната тешка сообраќајна несреќа која се случила на патот Струмица-граничен премин Ново Село, на делницата кај село Ново Коњарево, едно лице е повредено и пренесено во болницата во Струмица.

Во сообраќајката учествувале трактор и автомобил, при што повредениот бил сопатник на тракторот – јави струмичката полиција.

Полицијата врши увид на местото на несреќата.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе


Facebook

Нови написи

Струмицапред 8 часа

Во Струмица беше одбележан 18-ти Октомври – Европскиот ден на борбата против трговијата со луѓе

По насоките од страна на Секретаријатот на Националната комисија за борба против трговија со луѓе и илегална миграција, а во...

Струмицапред 16 часа

Одржана втората сесија на Буџетскиот форум во Општина Струмица

Се одржа и втората форумска сесија на Буџетскиот форум во Општина Струмица 2019/2020. Граѓаните и овој пат се вклучија активно...

Струмицапред 1 ден

Струмички камион удрил во автобус – Возачите и повеќе патници завршија во болница

На 16.10.2019 во 12.20 часот било пријавено дека на регионалниот пат Скопје– Велес, кај населбата Дрма, се случила сообраќајна незгода...

Струмицапред 2 дена

Во петок ќе се одржи првиот настан од „Отворените забавни фудбалски школи“ во Струмица

Во петок на 18-ти октомври, со почеток во 13 часот ќе се одржи првиот настан од „Отворените забавни фудбалски школи“...

Струмицапред 2 дена

Црвен крст средствата собрани од кампањата „Помислете и на нас“ ќе ги донира на социјално загрозени семејства

По повод Светскиот ден на гладта, Црвен крст на Република Македонија ОО Струмица, денес ја организираше кампања под мотото „Помислете...

Струмицапред 2 дена

Учениците од „Димитар Влахов“ го одбележаа Светскиот ден на храната

Учениците и вработените во средното општинско училиште „Димитар Влахов“ денеска го одбележаа Светскиот ден на храната со традиционалниот саем на...

Популарно