Поврзете се со нас

Магазин

Се создава ли струмичка треп сцена? Објавена новата песна на Владо’Јо и Томи

Објавено

на

Во 2019-та година бевме сведоци на повеќе артисти од Струмица кои ги правеа првите чекори на треп сцената, што ни дава за право да тврдиме дека во градот полека се создава локално јадро на трепери кои „уличната” сцена ја менуваат за професионална, која очигледно бара многу повеќе труд, а најверојатно и скапо чини.

Струмица како урбана средина, покрај тетатарот, спортот и неколкуте музички имиња од поп и фолк сцената сигурно се збогатува со уште една група талентирани „лепотани”, кои со оглед на продукциската вредност на своите дела полека го вртат вниманието кон себе и потенцијалот кој го поседуваат да ја запечатат и како македонската треп „мека”.

Па така, својствено за една сцена во зародиш, без помпа и незгодни телевизиски промоции вчера беше објавена новата песна на Владо’Јо и Томи, двајцата струмичани, под насловот „Гори”.

Позади „Гори” стои музичката и видео продукција „Еуфорија”. Музиката е потпишана од самиот Владо’Јо, додека текстот е заедничко дело на двајцата изведувачи.

Спотот за песната е снимен на повеќе локации во Струмица, од кои дворот на училиштето „Сандо Масев” е локацијата која доминира во истиот.

„Гори” е трет заеднички проект на Владо’Јо и Томи, по претходните „Бензема” и „Пабло” кои исто така се во продукција на „Еуфорија”.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Коментирај

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Магазин

Во сабота во Струмица ќе се одржи премиерата на монодрамата „Кротка”

Објавено

на

Во организација на Здружението за култура „Транзен“, на 21. декември, во Театарот „Антон Панов“, Сцена 112, ќе се одржи премиера на монодрамата „Кротка“, според новела на Фјодор М. Достоевски.

Новелата „Кротка“ е едно од подоцнежните дела на Достоевски. Таа е напишана според вистински настан за кој Достоевски дознал од петербуршките весници – самоубиството на млада, сиромашна девојка, која скокнала од прозорецот, држејќи ја семејната икона во рацете.

Во новелата, Достоевски ја слика бурната драма на судирот меѓу две личности, меѓу два пола, меѓу две генерации.

Новелата го покажува мајсторството на Достоевски во длабинското продирање во човековата психа, како да го снима процесот на мислење и функционирањето на психичките механизми.

Во резимето за монодрамата ,,Кротка” режисерот Дејан Ангелов ќе запише: – Кој е виновен за нејзината смрт ? Јас или таа? Се ли е дозволено? Се прашува нашиот херој. Тврдоглаво се фрла во црната дупка на апсолутната слобода, на злото, на самоспознанието. Ги истражуваат сопствените сили до крајни предели. Не монашка аскеза и студенило, туку огнено крштевање на Човекобогот во сопствените страсти, во вртлогот на животот, директно спознавање на злото.

“А можеби човек не ја сака само благосостојбата? Можеби исто толку го сака и страдањето? Страдањето – па нели тоа е единствената причина за сознанието? “ – се прашува антихеројот од “Записите од подземјето”. Прозорецот е отворен, a од него влегува светлина. Раката е подадена од спасителот, прашањето е – дали ќе може лихварот да се победи самиот себе и да ја спаси сопствената душа?”

Драматизацијата на текстот и режијата е на Дејан Ангелов, главната улога ја игра актерот Стојан Велков Трн, а музиката и музичкиот перформанс во претставата е на Ставре Ангелаков. Сценографијата и дизајнот се на ликовниот уметник Никола Пијанманов.

Претставата се реализира во копродукција со Народен театар „Антон Панов“ Струмица, а финансиски е поддржана од Г1 програмата на општина Струмица.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Магазин

Промоција на книгата со хаику песни „Симфонија од бои“ на Никола Д. Сарајлија – Македонски

Објавено

на

На 6-ти декември 2019 г., петок, со почеток од 18 часот, во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, ќе се одржи промоција на книгата со хаику песни „Симфонија од бои“ на Никола Д. Сарајлија – Македонски.

Оваа му е петта книга на авторот, кој претходно ги објавил книгите со песни „Промени и спомени“ (1992), „Скала од вода“ (2007), „Меѓи на сонот“ (2009), како и книгата хаибуни „Продавач на илузии“ (2014).

Промотор на настанот е д-р Марина Мијаковска, презентер актерката Јулија Милкова, а модератор Ѓорги Калајџиев.

„Во секој од циклусите не случајно има по осум хаикуа, а бројот осум во нумерологијата означува хармонија и бесконечност. Не случајно Сарајлија преку практикувањето на овој вид поезија , стегната и куса по форма, всушност трага по хармонијата и бесконечноста на мигот.“ е извадок од рецензијата на д-р Марина Мијаковска.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Магазин

Скопјани ни по багателни цени не купуваат струмички воздух

Објавено

на

Струмичкиот јутубер Славе Колевски познат како „KolevskyTV” за „Блек фрајдеј” на Камен Мост им продаваше струмички воздух на скопјани.

Багателните акциски цени не ги намамија скопјани да купат од струмичкиот воздух кој во последно време важи за еден од најзагадените во државата.

Реакциите на граѓаните на Скопје на „Икеа” тезгата на Славе со тегли струмички воздух можете да ги погледнете во видеото на следниот линк.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе


 

Facebook

Нови написи

Струмицапред 1 ден

Дел од парите собрани од Богојавленскиот крст Трајче Серафимовски од Струмица ги донираше за операција на Васко Иванов

Трајче Серафимовски кој го фати Вогојавленскиот крст во Струмица, дел од средствата кои ги собра ги донираше на Васко Иванов....

Струмицапред 1 ден

Жителите на Старо Коњарево втор пат на протести: Повторени барањата за стопирање на сечењето на буковата шума над селото

Денес од 10 до 12 часот се одржа вториот протест на граѓаните на Стато Коњарево за спречување на пробивањето на...

Струмицапред 1 ден

Започна чистењето на дивата депонија во близина на улица „Антон Панов“

Одделението „Комунална хигиена“ при ЈКПД „Комуналец“, по пријава од сопственици на објекти на улицата „Антон Панов“, денес рачно и со механизација...

Струмицапред 1 ден

Тепачка во ресторан на улица „Младинска“ во Струмица

На 25.01.2020 во 15,05 часот 36-годишен маж од Струмица пријавил дека истиот ден околу 4.00 часот додека со пријател бил...

Струмицапред 1 ден

Се кројат дрворедите на улицата „24. Октомври“ поради што ќе биде затворена за сообраќај до 16 часот

Eкипи  од „Одржување и управување со јавно зеленило“ при ЈПКД „Комуналец“, денес, продолжија со акцијата за кроење на дрворедите низ Струмица. Се започна...

Струмицапред 1 ден

Пожар се шири во правец на Моноспитовско блато

Денес, (недела) 26.01.2020 година во 12.20 часот помеѓу селата Банско и Габрово, ТППЕ Струмица со 2 ПП возила и 5...

Популарно