Поврзете се со нас

Магазин

Денес ќе се одржи струмичката промоција на „Маалски приказни (1+2)” на Синиша Станковиќ

Објавено

на

Денес, 8-ми октомври од 19 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, новинарот и писател Синиша Станковиќ ќе одржи средба со читателите и промоција на својата седма книга „Маалски прикаски (1+2)“.

Во книгата се содржани 65 прикаски, а објавени се и дваесеттина фотографии на тема „Маалски прикаски“.

Најновото дело на Станковиќ е во издание на издавачката куќа „Или-или” во чии книжарници читателите ќе можат и да го најдат на продажба.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Коментирај

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Магазин

„You” е насловот на песната со која Васил Гарванлиев ќе нѐ претставува на Евровизија

Објавено

на

Годинава во Ротердам, Холандија, на 65-тото издание на Изборот за песна на Евровизија ќе нѐ претставува струмичанецот Васил Гарванлиев со песна која го носи насловот „You”.

„You” е музичко дело на авторката Невенка Нешковска, а текстот на Невенка, нејзината сестра Калина Нешковска и извесна Алис Шредер од академијата „Беркли”.

Во моментот песната е сѐ уште во продукциско оформување, по што какао што известуваат од Националниот телевизиски сервис ше следуваат повеќе детали и дата за нејзина промоција.

Годинава Васил настапува во првата половина од првото полуфинале кое според познавачите на фестивалот важи за поквалитетно, што по себе значи и помали шанси за пласман во финалето.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Магазин

Во сабота во Струмица ќе се одржи премиерата на монодрамата „Кротка”

Објавено

на

Во организација на Здружението за култура „Транзен“, на 21. декември, во Театарот „Антон Панов“, Сцена 112, ќе се одржи премиера на монодрамата „Кротка“, според новела на Фјодор М. Достоевски.

Новелата „Кротка“ е едно од подоцнежните дела на Достоевски. Таа е напишана според вистински настан за кој Достоевски дознал од петербуршките весници – самоубиството на млада, сиромашна девојка, која скокнала од прозорецот, држејќи ја семејната икона во рацете.

Во новелата, Достоевски ја слика бурната драма на судирот меѓу две личности, меѓу два пола, меѓу две генерации.

Новелата го покажува мајсторството на Достоевски во длабинското продирање во човековата психа, како да го снима процесот на мислење и функционирањето на психичките механизми.

Во резимето за монодрамата ,,Кротка” режисерот Дејан Ангелов ќе запише: – Кој е виновен за нејзината смрт ? Јас или таа? Се ли е дозволено? Се прашува нашиот херој. Тврдоглаво се фрла во црната дупка на апсолутната слобода, на злото, на самоспознанието. Ги истражуваат сопствените сили до крајни предели. Не монашка аскеза и студенило, туку огнено крштевање на Човекобогот во сопствените страсти, во вртлогот на животот, директно спознавање на злото.

“А можеби човек не ја сака само благосостојбата? Можеби исто толку го сака и страдањето? Страдањето – па нели тоа е единствената причина за сознанието? “ – се прашува антихеројот од “Записите од подземјето”. Прозорецот е отворен, a од него влегува светлина. Раката е подадена од спасителот, прашањето е – дали ќе може лихварот да се победи самиот себе и да ја спаси сопствената душа?”

Драматизацијата на текстот и режијата е на Дејан Ангелов, главната улога ја игра актерот Стојан Велков Трн, а музиката и музичкиот перформанс во претставата е на Ставре Ангелаков. Сценографијата и дизајнот се на ликовниот уметник Никола Пијанманов.

Претставата се реализира во копродукција со Народен театар „Антон Панов“ Струмица, а финансиски е поддржана од Г1 програмата на општина Струмица.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе

Магазин

Промоција на книгата со хаику песни „Симфонија од бои“ на Никола Д. Сарајлија – Македонски

Објавено

на

На 6-ти декември 2019 г., петок, со почеток од 18 часот, во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, ќе се одржи промоција на книгата со хаику песни „Симфонија од бои“ на Никола Д. Сарајлија – Македонски.

Оваа му е петта книга на авторот, кој претходно ги објавил книгите со песни „Промени и спомени“ (1992), „Скала од вода“ (2007), „Меѓи на сонот“ (2009), како и книгата хаибуни „Продавач на илузии“ (2014).

Промотор на настанот е д-р Марина Мијаковска, презентер актерката Јулија Милкова, а модератор Ѓорги Калајџиев.

„Во секој од циклусите не случајно има по осум хаикуа, а бројот осум во нумерологијата означува хармонија и бесконечност. Не случајно Сарајлија преку практикувањето на овој вид поезија , стегната и куса по форма, всушност трага по хармонијата и бесконечноста на мигот.“ е извадок од рецензијата на д-р Марина Мијаковска.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Vesti.SR е дел од 034 Медија Груп. Покрај Vesti.SR групацијата е издавач и на онлајн медиумите 24Gevgelija.mk, Valandovo.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
Прочитај повеќе


 

Facebook

Нови написи

Струмицапред 14 часа

Детали за сообраќајката која изутринава го затвори патот Струмица – Валандово

Изутринава на патот Струмица – Валандово, околу 9.30 часот се случи сообраќајна несреќа по што истиот беше затворен за сообраќај....

Струмицапред 18 часа

Амбасадорката на Обединетото кралство и нејзините соработници во посета на Струмица

Градоначалникот Коста Јаневски денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република Северна...

Струмицапред 20 часа

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Струмица – Валандово

Од 10:35 часот сообраќајот на патниот правец Струмица-Валандово кај Куклишка крстосница е нормализиран за сите типови возила.  Претходно правецот беше...

Струмицапред 22 часа

Доделени наградите на Меѓународниот фестивал на афоризам и карикатура – Струмица 2020

Жири-комисијата на 21. Меѓународниот фестивал на афоризам и карикатура – Струмица 2020 изврши селекција на пристигнатите афоризми и карикатури и...

Струмицапред 23 часа

Сузана Гавазова обожава нудистички плажи, а мрази пача

Познатата македонска фолк пејачка, згодната Сузана Гавазова, се појави во Јутуб серијалот „90 секунди”. Атрактивната струмичанка во временски рок од...

Струмицапред 2 дена

Во Струмица се одржа јавна трибина за промоција на новиот Закон за спречување од дискриминација

Локалното координативното тело за заштита од дискриминација и „Мрежата за заштита од дискриминација“ денеска организираа јавна трибина за промовирање на...

Популарно