Поврзете се со нас

Вести

Вечер на анимирани филмови – дел од „Струмица Опен Фест“

Објавено

на

Вечерва (22.07.2019-та година) со почеток од 22 часот на плоштадот „Гоце Делчев“ – Струмица, како дел од програмата на „Струмица Опен Фест“ ќе се одржи Вечер на анимирани филмови.

Дел од програмата ќе бидат четири филмови од македонски автори и тоа: The cook, the thief and the fish wishes the sid vicious’s wishes/the cow тhe drummer and Joe Strummer hang the farmer;  Alerik 17:11; Round Trip Mary и The falling girl.

Коментирај

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вести

Тешко повреден тракторист при судар со „Волво“

Објавено

на

Од

На 17.08.2019-та година во 20:45 часот било пријавено дека на магистралниот пат Струмица-Ново Село, на место викано „Сушичко стопанство“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Волво“ со швајцарски национални ознаки, управувано од М.К.(56) од с.Н.Коњарево, и трактор „ИМТ 533“, управуван од С.Т.(54) од с.Сушица.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот на тракторот, кој бил пренесен за укажување лекарска помош во Медицинскиот центар Струмица.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Вести

Сообраќајна несреќа на патот Струмица – Валандово

Објавено

на

На патот Струмица – Валандово, пред Костурино, околу 13 часот се случи сообраќајна несреќа во која учествуваа две возила.

Сообраќајот по застој од 15 минути е нормализиран, а полицијата е на лице место и врши увид на настанот.

Прочитај повеќе

Босилово

Почнаа градежните активности за изградба на улица во Моноспитово

Објавено

на

Од

Денес започнаа градежните активности за изградба на улица во населеното место Моноспитово, во „Чифлик маало“ во должина од 327 метри.

Како што и претходно беше најавено од страна на Зоран Зимбаков – Градоначалник на општина Босилово, градежната офанзива ќе се одвива во неколку населени места низ општината, при што ќе бидат изградени и асфалтирани локални улици и патишта, се со цел олеснување на секојдневието на жителите.

Вчера почна асфалтирањето на локална улица и во населеното место Робово. Се очекува овие активности да завршат за околу еден месец.

Прочитај повеќе

 

Facebook

Нови написи

Вестипред 16 минути

Тешко повреден тракторист при судар со „Волво“

На 17.08.2019-та година во 20:45 часот било пријавено дека на магистралниот пат Струмица-Ново Село, на место викано „Сушичко стопанство“, се...

Вестипред 18 часа

Сообраќајна несреќа на патот Струмица – Валандово

На патот Струмица – Валандово, пред Костурино, околу 13 часот се случи сообраќајна несреќа во која учествуваа две возила. Сообраќајот...

Босиловопред 4 дена

Почнаа градежните активности за изградба на улица во Моноспитово

Денес започнаа градежните активности за изградба на улица во населеното место Моноспитово, во „Чифлик маало“ во должина од 327 метри....

Вестипред 4 дена

Се врши акција за чистење на неправилно одложен комунален отпад низ општина Струмица

Продолжуваат акциите за чистење на неправилно одложениот комунален отпад во повеќе населени места на територијата на општина Струмица. Во склоп ...

Василевопред 4 дена

Почна доделувањето на картичките за зелена нафта во општина Василево

Градоначалникот на Општина Василево – Марјан Јанев, раководителот на МЗШВ ПЕ – Струмица Васил Коцев и пратеникот Сашко Атанасов почнаа...

Вестипред 4 дена

„One Love Tour“ вечерва во Струмица, со изведувачи од Македонија и Бугарија

Денес во „Градски парк“ – Струмица ќе се одржи неколку часовна музичка забава на  „One Love Tour“ со изведувачи од...

Популарно